Brodawki – dlaczego się pojawiają i jak z nimi walczyć.

Brodawki są skutkiem zakażenia wirusem HPV, istnieje ponad 100 typów tego wirusa. Brodawki mogą pojawić się niemal na każdej części ciała, na skórze, w wewnętrznej części jamy ustnej, na genitaliach, stopach czy dłoniach. Niektórzy ludzie są bardziej odporni na jego działanie, u innych pomimo leczenia często pojawiają się ponownie.
Wirus lubi ciepłe i wilgotne środowisko jak np. podłogi pryszniców, baseny kąpielowe, o zakażenie nie jest więc trudno. Różne rodzaje brodawek pojawiają się na różnych częściach ciała, niektóre występują na całym ciele inne tylko w obszarze np. genitaliów.

leczenie brodawek
Brodawki można podzielić ze względu na obszar w jakim się pojawiają na kilka grup. Najczęściej pojawiające się to :

  • Brodawki płaskie – są gładkie, małe i zaokrąglone. Pojawiają się w dużych ilościach (nawet 100 na raz) na obszarze całego ciała. Ich rozdrapywanie i dotykanie rękoma innych części ciała powoduje, że rozprzestrzeniają się wyjątkowo szybko.
  • Brodawki narządów płciowych, jak sama nazwa wskazuje pojawiają się w okolicach genitaliów, przybierają postać uszypułowanych grudek wykazujących tendencję do zlewania się i kalafiorowatego wzrostu. Zakażenie przenoszone jest drogą płciową.
  • Brodawki podeszwowe pojawiają się na stopach, są pogrubione, czasami posiadają drobne czarne plamki. Są wyjątkowo łatwo zaraźliwe, łatwo infekują znaczne obszary, często zlewają się tworząc tzw. brodawki mozaikowe. Wykazują tendencję do wrastania w skórę.

leczenie brodawek2

Niestety często lekceważymy pierwsze objawy, do lekarza wybieramy się dopiero gdy infekcja jest już znaczna i obejmuje duże obszary naszego ciała. W wielu przypadkach możemy sobie sami skutecznie pomóc. Oto kilka domowych sposobów pozbywania się brodawek :

  • Taśma klejąca + pumeks. Wytnij kawałek taśmy i zaklej szczelnie brodawkę. Po kilku dniach zdejmij i namocz zakażone miejsce wodą. Tak zmiękczoną brodawkę możesz zetrzeć pumeksem.
  • Czosnek. Rozdrobniony czosnek wcieramy bezpośrednio w brodawkę i zakrywamy plastrem (codziennie powinien to być nowy czosnek) Po około tygodniu będzie ją można oderwać.
  • Witamina C. Pastę zrobioną z rozmieszanej z małą ilością wody witaminy nakładamy na zainfekowane miejsce i przykrywamy plastrem. Wysoka kwasowość witaminy C wyeliminuje brodawkę.
  • Na koniec sposób najprostszy czyli ciepła woda. Brodawki podeszwowe są bardzo wrażliwe na ciepło. Codzienne moczenie nóg (ok. 15 min.) w gorącej wodzie może także pomóc w eliminowaniu brodawek.
  • Skorzystaj z naszej oferty usuwania brodawek w Warszawie
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s